• pic2
  • pic3
  • pic4

2009 Trophy Winners

on Sunday, 18 October 2015.

SCOTTISH COUNTRY DANCE

  • Paterson Sloan Challenge Quaich – Thornhill SCD
  • Royal Scottish Country Dance Society Ladies Trophy – RSCDS Glasgow
  • Robertson Memorial Shield – RSCDS Glasgow
  • Margaret Parker Shield – Glebe Primary
  • McKinnon Shield – Glebe Primary
  • McFarlane Memorial Shield – Alloway Primary
  • Royal Scottish Country Dance Society Junior Shield – Ardgowan Primary
  • Alloway Inner Wheel Millenium Trophy – Wallacehall Academy, Thornhill
  • Dorothy Johnstone Memorial Trophy – Thornhill SCD

 

MUSIC

  • Kathleen Dippie Memorial Shield – Gateside Primary School
  • Auchincruive challenge shield – Alloway Primary School
  • Cloncaird Challenge Shield – Alloway Primary School
  • Saltire Awards (Primary) – Pinwherry Primary School
  • McRae Trophy – Auchenharvie Academy Junior Singers
  • Templeburn Challenge Trophy – Garnock Academy Senior Girls
  • Doonside Challenge Trophy – Auchenharvie Academy Girls Singers
  • Ayrshire Co-operative Society Trophy – Garnock Academy
  • Symington Silver Challenge Shield – Kilwinning Academy Chamber Choir
  • Sandyford Burns Club Trophy & Saltire Award Secondary – Garnock Academy
  • Walker Challenge Trophy – Garnock Academy
  • Dorothy Hervey Memorial Shield – Dalrymple WRI
  • Bardrochat Silver Challenge Cup – Opportunities in Retirement Choir, Ayr
  • Frederick Ely Premier Challenge Trophy – Dalrymple WRI
  • Richard L Rowe Memorial Trophy – Cumnock Academy Brass Ensemble
  • Royal Burgh of Ayr Trophy – Anna-Louise Burns
  • Fox Club Trophy – Hayley Keenan
  • McGill Cello Cup – Jennifer Gaskell
  • Sandy Lyle Trophy – Anna-Louise Burns
  • James Leitch Trophy – Mary Thomson-Turner
  • John R Chalmers Trophy – Niamh McElhill
  • TK Hetherington Trophy – Niamh McElhill
  • Roberton Reddick Trophy for Woodwind & token – Siobhan Lennox
  • National Piping Centre Trophy for Piobaireachd – Ciaran Sinclair
  • Coodham Silver Challenge – Steven Leask
  • Stewart Linton Trophy – Hannah Kelly
  • Annie P Barclay Memorial Trophy & token – Ross Montgomery
  • Robert Howe Memorial Trophy – Ross Montgomery
  • Ayrshire Association of Burns Clubs Trophy & token – Aaron Robb
  • Ayr Intimate Opera Company Trophy – Charlotte McKechnie
  • Ayr Amateur Opera Company Trophy – Emma Storm
  • Beresford Trophy – Lyndsey Knox
  • Ayrshire Philharmonic Opera Society – Fiona Rodger
  • Ayrshire Amateur Opera Society Centenary trophy – Senior – Kirsty Williamson
  • Ayrshire Amateur Opera Society Centenary trophy – Junior – Niamh Brannan
  • Margaret Templeton Shield – St Patrick's Troon Primary 6 Music Group
  • Ayrshire Chamber Music Trophy – Belmont Academy Cello Ensemble

 

PRIZES

  • Agnes Millar Memorial Prize for Piano – Hannah Kelly
  • Reid Senior Vocal Award – Rosie Matthew
  • Junior Vocal Solo Award – Caitlin Turner

 

SPEECH & DRAMA

  • Coila Trophy – Fiona Smith
  • Elocution Trophy – Beth Clelland
  • Ann Girdwood Trophy – Emily Westwood
  • Marjory McKinlay Trophy – Madilyn Cuthbert
  • Lady Speaker's Club – Ayr & Prestwick Trophy & Token – Madilyn Cuthbert

 

MUSIC

  • Saville Choir Trophy – Garnock Academy
  • Primary Shield – Alloway Primary School
  • Bank of Scotland Trophy – Belmont Academy String Orchestra
  • Brand Orchestral Trophy – Belmont Academy Symphony Orchestra
  • M L Limond Prize – Laura Williamson
  • Howard De Walden Silver Challenge Cup – Charlotte McKechnie
  • Elizabeth MacNair Trophy – Ross Montgomery