• pic2
  • pic3
  • pic4

2010 Trophy Winners

on Sunday, 18 October 2015.

SCOTTISH COUNTRY DANCE

  • Margaret Parker Shield – Alloway Primary School
  • The Paterson Sloan Challenge Quaich – Thornhill SCD
  • RSCDS Ladies Trophy – RSCDS Glasgow
  • Robertson Memorial Shield – RSCDS Glasgow
  • McFarlane Memorial Shield – Ardgowan Primary School
  • RSCDS Junior Shield – Ardgowan Primary School
  • Dorothy Johnstone Memorial Trophy – Thornhill SCD

 

MUSIC

  • Kathleen Dippie Memorial Shield – Gateside Primary School
  • Auchencruive Challenge Shield – Alloway Primary School
  • Cloncaird Challenge Shield – Alloway Primary School
  • McRae Trophy – Auchenharvie Academy
  • Doonside Challenge Trophy – Auchenharvie Academy
  • Templeburn Challenge Trophy – Garnock Academy
  • Ayrshire Co-operative Society Trophy – Auchenharvie Academy
  • Walker Challenge Trophy – Garnock Academy
  • Loudoun Challenge Trophy – Grace, Heart and Voice
  • Bardrochat Silver Challenge Cup – A Choired Taste
  • Houldsworth Silver Challenge Cup – St Ninians Prestwick & Holy Trinity, Kilmarnock
  • Frederic Ely Premier Challenge Trophy – A Choired Taste
  • Royal Burgh of Ayr Trophy – Catherine Cherry
  • Fox Club Trophy – Maeve McCrorie
  • McGill Cello Cup – Katie Offer
  • Sandy Lyle Trophy – Catherine Cherry
  • James Leitch Trophy – Mary Thomson-Turner
  • John R Chalmers Trophy – Robert Sykes
  • Richard L Rowe Memorial Trophy – Garnock Academy
  • Roberton Reddick Trophy for Woodwind & Token – Siobhan Lennox
  • National Piping Centre Trophy for Piobaireachd – Ciaran Sinclair
  • Coodham Silver Challenge Cup – Ciaran Sinclair
  • Stewart Linton Trophy – Thomas Munley
  • Annie P Barclay Memorial Trophy & Token – Catherine Cherry
  • Robert Howe Memorial Trophy – Aimee Taylor
  • Sandyford Burns Club Trophy – Laura Mackie
  • Ayrshire Association of Burns Clubs Trophy & Token – Eve-Anne Travers
  • Ayr Intimate Opera Company Trophy – Kirsty Williamson
  • Ayr Amateur Opera Company Trophy – Gemma Wardrop
  • Beresford Trophy – Niamh Brannan
  • Ayrshire Philharmonic Opera Society Trophy – Jemma Kilmurry
  • Ayrshire Amateur Opera Society Centenary Trophy - Senior – Kirsty Williamson
  • Ayrshire Amateur Opera Society Centenary Trophy -Junior – Shannon McDaid
  • Margaret Templeton Shield – The Fab Four
  • Ayrshire Chamber Music Trophy – Irvine Royal Academy

 

PRIZES

  • Agnes Millar Memorial Prize for Piano – David Lawn
  • Reid Senior Vocal Award – David Lawn
  • Junior Vocal Award – Ruth Hutchinson
  • Prestwick Arts Guild Prize – Laura Williamson

 

SPEECH & DRAMA

  • Coila Trophy – Lucy Ralston
  • James T Picken Cup – Sophie Craig
  • Elocution Trophy – Madilyn Cuthbert
  • Ann Girdwood Trophy – Nicole Bryden
  • Marjory McKinlay Trophy – Emily Westwood
  • Ladies Speakers Club - Ayr & Prestwick Trophy – Madilyn Cuthbert

 

MUSIC

  • Saville Choir Trophy – Auchenharvie Academy
  • Primary Shield – Alloway Primary School
  • Bank of Scotland Trophy – Belmont Academy
  • Brand Orchestral Trophy – Belmont Academy
  • ML Limond Prize – David Lawn
  • Howard de Walden Silver Challenge Cup – Kirsty Williamson
  • Elizabeth McNair Trophy – Siobhan Lennox