• pic2
  • pic3
  • pic4

2011 Trophy Winners

on Sunday, 18 October 2015.

SCOTTISH COUNTRY DANCE

  • The Paterson Sloan Challenge Quaich – Thornhill SCD
  • RSCDS Ladies Trophy – RSCDS Glasgow
  • Robertson Memorial Shield – Thornhill SCD
  • Margaret Parker Shield – Ardgowan Primary School
  • McKinnon Sheild – Lawthorn Primary School
  • McFarlane Memorial Shield – Ardgowan Primary School
  • RSCDS Junior Shield – Alloway Primary School
  • RSCDS Junior Trophy – Dalriada Dancers
  • Alloway Inner Wheel Millennium Trophy – Wallacehall Academy
  • Dorothy Johnstone Memorial Trophy – Dalriada Dancers
  • Lochvale Quaich – Dalriada Dancers

 

MUSIC

  • Kathleen Dippie Memorial Shield – Gateside Primary School
  • Auchencruive Challenge Shield – Heathfield Primary School
  • Cloncaird Challenge Shield – Alloway Primary School
  • Saltire Award Secondary – Garnock Academy
  • McRae Trophy – Marr College Youth Choir
  • Doonside Challenge Trophy – Ayr Academy
  • Templeburn Challenge Trophy – Auchenharvie Academy
  • Ayrshire Co-operative Society Trophy – Marr Senior Choir
  • Walker Challenge Trophy – Garnock Academy
  • Loudoun Challenge Trophy – Tanglin Singers
  • Dorothy Hervey Memorial Shield – Cumbrae WRI
  • Bardrochat Silver Challenge Cup – OIR Choir
  • Frederic Ely Premier Challenge Trophy – A Choired Taste
  • Royal Burgh of Ayr Trophy – Aemilia McAdam
  • McGill Cello Cup – Mairi Watson
  • Sandy Lyle Trophy – Aemilia McAdam
  • James Leitch Trophy – Natalie Smith
  • Roberton Reddick Trophy for Woodwind & Token – Katie Offer
  • National Piping Centre Trophy for Piobaireachd – Ciaran Sinclair
  • Coodham Silver Challenge Cup – Ciaran Sinclair
  • Stewart Linton Trophy – Andrew Grayston
  • Robert Howe Memorial Trophy – Katrina Forsyth
  • Annie P Barclay Memorial Trophy & Token – Steven McLeish
  • Sandyford Burns Club Trophy – Jemma Kilmurry
  • Ayrshire Association of Burns Clubs Trophy & Token – Ruth Hutchinson
  • Ayr Intimate Opera Company Trophy – Aaron Robb
  • Ayr Amateur Opera Company Trophy – Eve-Anne Travers
  • Beresford Trophy – Caitlin Turner
  • Ayrshire Philharmonic Opera Society Trophy – Aaron Robb
  • Ayr Amateur Opera Company Centenary Trophy - Senior – Ross Martin
  • Ayr Amateur Opera Company Centenary Trophy -Junior – Caitlin Turner
  • Margaret Templeton Shield – Braehead Primary School
  • Ayrshire Chamber Music Trophy – Belmont Sixth Year Strings

 

PRIZES

  • Agnes Millar Memorial Prize for Piano – Jodie Downing
  • Reid Senior Vocal Award – Aaron Robb
  • Junior Vocal Award – Murray Scott
  • Prestwick Arts Guild Prize – Eve Armstrong

 

SPEECH & DRAMA

  • Coila Trophy – Samuel Chitty
  • James T Picken Cup – Sophie Craig
  • Elocution Trophy – Madilyn Cuthbert
  • Ann Girdwood Trophy – Alexandra Kendal
  • Marjory McKinlay Trophy – Madilyn Cuthbert
  • Ladies Speakers Club - Ayr & Prestwick Trophy – Madilyn Cuthbert

 

MUSIC

  • Saville Choir Trophy – Garnock Academy
  • Primary Shield – Kingcase Primary School
  • Bank of Scotland Trophy – Belmont Academy
  • Brand Orchestral Trophy – Garnock Academy
  • ML Limond Prize – Beth Clelland
  • Howard de Walden Silver Challenge Cup 
  • Elizabeth McNair Trophy