• pic2
  • pic3
  • pic4

2012 Trophy Winners

on Sunday, 18 October 2015.

SCOTTISH COUNTRY DANCE

  • The Paterson Sloan Challenge Quaich – Thornhill Dancers
  • RSCDS Ladies Trophy – Glasgow RSCDS
  • Robertson Memorial Shield – Thornhill Dancers
  • Margaret Parker Shield – Ardgowan P S
  • McKinnon Sheild – No Award
  • McFarlane Memorial Shield – Alloway P S
  • RSCDS Junior Shield – No Award
  • RSCDS Junior Trophy – Dariada Dancers
  • Alloway Inner Wheel Millennium Trophy – Wallace Hall Academy
  • Dorothy Johnstone Memorial Trophy – Thornhill Dancers
  • Lochvale Quaich – Dariada Dancers

 

MUSIC

  • Kathleen Dippie Memorial Shield – Gateside P S
  • Auchencruive Challenge Shield – Wellington School
  • Cloncaird Challenge Shield – Alloway P S
  • Saltire Award Secondary – Auchenharvie Senior Vocal Ensemble
  • McRae Trophy – Wellington School
  • Doonside Challenge Trophy – Wellington School
  • Templeburn Challenge Trophy – Auchenharvie Senior Girls
  • Ayrshire Co-operative Society Trophy – Auchenharvie Senior Singers
  • Walker Challenge Trophy – Greenwood Academy
  • Loudoun Challenge Trophy – Tanglin Singers
  • Dorothy Hervey Memorial Shield – Cumbrae Rural
  • Bardrochat Silver Challenge Cup – A Choired Taste
  • Frederic Ely Premier Challenge Trophy – A Choired Taste
  • Royal Burgh of Ayr Trophy – Leona McNab
  • McGill Cello Cup – Laura Williamson
  • Sandy Lyle Trophy – Laura Williamson
  • James Leitch Trophy – No Award
  • Roberton Reddick Trophy for Woodwind &Token – No Award
  • National Piping Centre Trophy for Piobaireachd – Scott Barrie
  • Coodham Silver Challenge Cup – Ciaran Sinclair
  • Stewart Linton Trophy – Catriona Hawksworth
  • John R Chalmers Trophy – Rebecca Wilson
  • Robert Howe Memorial Trophy – Andrew Rae
  • Annie P Barclay Memorial Trophy – Jodie Dowling
  • Sandyford Burns Club Trophy – Roger Paterson
  • Ayrshire Association of Burns Clubs Trophy &Token – Rosalyn Thomson
  • Ayr Intimate Opera Company Trophy – Lise Mitchell Noble
  • Ayr Amateur Opera Company Trophy – Roger Paterson
  • Beresford Trophy – Caitlin Turner
  • Ayrshire Philharmonic Opera Society Trophy – Jullie Cullen
  • Ayr Amateur Opera Company Centenary Trophy – Senior – Roger Paterson
  • Ayr Amateur Opera Company Centenary Trophy – Junior – Alyssa Shepherd
  • Margaret Templeton Shield – Broomlands P S
  • Ayrshire Chamber Music Trophy – Prestwick Academy

 

PRIZES

  • Agnes Millar Memorial Prize for Piano – Thomas Munley
  • Reid Senior Vocal Award – No Award
  • Junior Vocal Award – Ruth Hutchinson
  • Prestwick Arts Guild Prize – Sophie Craig

 

SPEECH & DRAMA

  • Coila Trophy – Carla Andrucci
  • James T Picken Cup – Tymon Killin
  • Elocution Trophy – John McInnes
  • Ann Girdwood Trophy – Cameron Kerr
  • Marjory McKinlay Trophy – John McInnes
  • Ladies Speakers Club – Ayr &Prestwick Trophy – No Award

 

MUSIC

  • Saville Choir Trophy – Wellington School
  • Primary Shield – Prestwick Primaries
  • Bank of Scotland Trophy – Prestwick Academy
  • Brand Orchestral Trophy – Belmont Academy
  • ML Limond Prize – Andrew Rae
  • Howard de Walden Silver Challenge Cup – Ruth Hutchinson
  • Elizabeth McNair Trophy – Andrew Rae