• pic2
  • pic3
  • pic4

2014 Trophy Winners

on Sunday, 18 October 2015.

SCOTTISH COUNTRY DANCE

  • Margaret Parker Shield – Alloway PS
  • McFarlane Memorial Shield – Ardgowan PS
  • RSCDS Junior Shield – Alloway PS

MUSIC

  • Kathleen Dippie Memorial Shield – Gateside PS
  • Auchencruive Challenge Shield – Forehill Primary School
  • Cloncaird Challenge Shield – Forehill Primary School
  • McRae Trophy – Wellington School
  • Doonside Challenge Trophy – Wellington School
  • Templeburn Challenge Trophy – Greenwood Academy Senior Girls
  • Ayrshire Co-operative Society Trophy – Auchenharvie Senior Singers
  • Walker Challenge Trophy – Greenwood Academy
  • Springhill Challenge Trophy – Lise Mitchell-Noble
  • Loudoun Challenge Trophy – Tanglin Singers
  • Bardrochat Silver Challenge Cup – A Choired Taste
  • Houldsworth Silver Challenge Cup – St Ninian's Church Choir
  • Frederic Ely Premier Challenge Trophy – A Choired Taste
  • Royal Burgh of Ayr Trophy – Emma Baird
  • Fox Club Trophy – Monica McCrorie
  • McGill Cello Cup – Matthew Terras
  • Sandy Lyle Trophy – Nicole Stefani
  • James Leitch Trophy – Nicole Stefani
  • John R Chalmers Trophy – Rebecca Wilson
  • Richard L Rowe Memorial Trophy – Kyle Academy Brass
  • Roberton Reddick Trophy for Woodwind – Andrew Muir
  • Robert Howe Memorial Trophy – Hannah Kelly
  • Stewart Linton Trophy – Sarah Smith
  • Annie P Barclay Memorial Trophy – Sarah Smith
  • Ayrshire Association of Burns Clubs Trophy – Callum McCandless
  • Sandyford Burns Club Trophy – Eleanor Lamont
  • Ayr Intimate Opera Company Trophy – John McGill
  • Ayr Amateur Opera Company Trophy – John McGill
  • Beresford Trophy – Innes Mayhew-Begg
  • Ayrshire Philharmonic Opera Society Trophy – Andrew Bleakley
  • Ayr Amateur Opera Company Centenary Trophy - Senior – Katy Brown
  • Ayr Amateur Opera Company Centenary Trophy - Junior – Eve Brady
  • Margaret Templeton Shield – Forehill Primary School
  • Ayrshire Chamber Music Trophy – Belmont Academy String Quartet

PRIZES Cash or tokens

  • Agnes Millar Memorial Prize for Piano – Mhairi Gibson
  • Reid Senior Vocal Award – Caitlin Turner
  • Junior Vocal Award – Callum McCandless
  • Prestwick Arts Guild Prize – Tilly Abramson

SPEECH & DRAMA

  • James T Picken Cup – Eilidh Thomson
  • Ann Girdwood Trophy – Amy Barbour
  • Marjory McKinlay Trophy – Alexandra Kendal

MUSIC

  • Saville Choir Trophy – A Choired Taste
  • Primary Shield – Alloway Primary
  • Bank of Scotland Trophy – Belmont Academy
  • Brand Orchestral Trophy – Kyle Academy
  • ML Limond Prize – Callum McCandless
  • Howard de Walden Silver Challenge Cup – John McGill
  • Elizabeth McNair Trophy – Matthew Terras